Green 320 laptop
(ezüstszínű)

   A mai napra azt terveztem be, hogy bár olyan nagyon azért nem csinálok semmit (ez tuti, hogy menni fog), de legalább az olyan zavaró apróságokat rendbe teszem, mint mondjuk az erősen megtelőben lévő bontott alkatrészes doboz cseréje, amit úgy képzeltem elkövetni, hogy ezt a telit leviszem a pincébe, ahonnan aztán egy üres dobozzal térek vissza. Magam is belátom, hogy ez egy egész napra vetítve nem valami nagy ívű terv, de ha csak ezzel megleszek, már az is valami.

 

 

   Egy másik apró rendezendő részlet, hogy a közelgő ágyneműhúzás okán el kellene már végre raknom a polcról a dobozt (csak mert alatta van az ágynemű), meg persze a dobozról a paneleket is.
  
Itt aztán egy pillanatra elakadtam, mert nem tudtam eldönteni, hogy a rózsaszín dobozban a piacon egy százasért vett VDSL HGW van-e, vagy az a másik fajta, amit még előtte használtam. Amúgy RJ11-es telefonaljzatok, amiket meglátva persze egyből azt mondtam, hogy hát persze!

 

 

   Most épp nemcsak az előző doboz tetején vannak bontásra váró nyáklapok, hanem a munkalapon is. Ugyan kineveztem számukra egy dobozt (hogy tudjam halogatni a panelbontást), csak azt időközben teliraktam mindenféle mással.
  
A fényes dobozban amúgy a minap elbontott laptop merevlemeze van, míg alatta a laptop kijelzőjéből megmentett lapok. Ez utóbbiakat majd mindjárt leviszem a pincébe, csak előbb még megnézem a monitoros cikkben, hogy akkor, mármint egy másik monitor elbontásakor mégis hova a csudába tettem a belőle kitermelt lapokat.

 

 

   A zacskóban a Zenit apró vakuja van, a gumicukros dobozban egy távirányítós fényerőszabályzó, az előtérben pedig a laptop két hangszórója, valamint az optikai lemezmeghajtó szeme.

 

 

Utóbbi számára - bár ez indokolhatatlan - van a pincében kinevezve egy doboz.

 

 

Kisvártatva az apró hangszórók is bekerültek a fiókjukba.
Na ekkor szúrtam ki a fiók alatt a laptopot.

 

 

   Mármint ezt. Hogy helyfelszabadítás szempontjából jobban jártam volna, ha a koszos elejű, de még annál is jobban, ha a három kicsi videót választom, az biztos, de azokhoz most nem volt kedvem. Megjegyzem már hónapok óta nincs, mint ahogy az alattuk elterülő kishibás Samsung lézernyomtató sem igazán szokta megdobogtatni a szívemet, pedig az aztán foglalja a helyet rendesen!

 

 

   A két öreg, de amúgy vadonatúj HGW elbontása című feladat sem igazán szokott felvillanyozni. Ezek most úgy kerültek képbe (no nem mintha nem itt díszelegnének a pince közepén már hetek óta), hogy nem találtam átlátszó dobozt sem a paneleknek, sem a vegyes bontott alkatrészeknek. Hogy aztán egy ilyen nagy lapaj doboz hol fér el a lakásban, az majd odafent kiderül. Ha csak annyit megteszek, hogy beledobálom a nyáklapokat, már előrébb vagyok!

 

 

   Néhány perce ezen a helyszínen úgy nagyjából ugyanígy álltak a dolgok, csak akkor még nem a ma bemutatásra kerülő laptop, és persze a két öreg HGW bújt meg a szatyorban, hanem a minap elbontott laptop maradványai. Na ilyen az, mikor a szerző rendet csinál.
  
Amúgy feltettem én a szatyrot a papucstartó melletti polcra, hogy legalább ne a földön legyen, csakhogy a laptop az élén nem szeret állni, mint ahogy a lapaj dobozok sem, így a csomag tiltakozásul egyből a mélybe vetette magát.

 

 

És még a nagy lapos dolgok is idefent maradtak, ami azt vetíti
előre, hogy nemsokára újra le fogok menni a pincébe.

 

 

   Csak előbb valószínűleg még elbontom a két HGW-t, majd az összes előkerült panelt beteszem az egyikük dobozába, a dobozt pedig innen valahová messzire el. Hogy ez végül mennyire nem így történt, az rám annyira jellemző, hogy a terveim felrúgása tulajdonképpen az egyik alaptulajdonságom. Ez ráadásul még csak nem is egy hosszú, hanem egy igen rövidtávú terv volt, mindössze néhány órára előre vetítve a dolgokat.

 


 

Idáig viszonylag könnyen eljutottam, de innentől fogva csak nagyon nehezen
sikerült magamat rávennem, hogy a laptopot legalább körbefényképezzem.

 

 

A laptop egyik érdekessége, hogy a gyártó címkéjének helyén
- számomra meglepő módon - a tulajdonos neve áll.

 

 

A laptop komplettnek tűnik, kivéve az akkumulátorát.
Amúgy erről sem tudom, hogy honnan van.

 

 

   A neve egyszerűen csak Green320, a leírását pedig hiába találtam meg a neten, abból én ugyan rá nem jöttem (vagy csak lusta voltam annyira beleolvasni), hogy ki a gyártó. Részemről a lényeg annyi, hogy egyrészt még épp el kellene, hogy járjon a labortápomról, másrészt valószínűleg erősebb gép mint a minap boncolt, mert ugye ez jóval többet eszik.

 

 

Az előzőleg boncolt laptoppal ellentétben, ennek
a hátulján már négy USB csatlakozó van.

 

 

Míg balra a Kensington lock rése látható, addig jobbra a tápaljzat, melynek
középső érintkezője a szokásosnál már első ránézésre is jóval vastagabb.

 

 

Hoppá! Örült meg a szerző, hogy a laptop alapból LAN képes.

 

 

Mikor már épp kezdtem volna hiányolni, az optikai
lemezmeghajtó a gép elejéből került elő.

 

 

   Ez a készülék - néhány durvább külső karcolástól eltekintve - egy teljesen ép masina, amiről tényleg fogalmam sincs, hogy honnan van. Aki esetleg tudja (adta), az ugyan írja már meg, hogy ne haljak meg hülyén.

 

 

A billentyűzetén ugyan van néhány paca, de tulajdonképpen kevesebb, mint azon
amin épp írok. Vagyis ez a gép - így ahogy van - egyből használatba vehető.

 

 

   És még tápdugót is találtam hozzá, bár le kellett érte túrnom a tápcsatlakozós dobozom aljára. Ez azt vetíti előre, hogy ha csak el nem felejtem, legközelebb veszek a piacon egy olyan készletet, amiben mindenféle tápdugók vannak.

 

 

   A laptoppal sajnos csak odáig sikerült eljutnom, hogy nagy nehezen kigyulladt rajta a tápegység csatlakoztatását szimbolizáló LED, de innentől csak arra vezetett az út, hogy ki tudtam kapcsolni. Mármint elaludt a LED, ha megnyomtam a power gombot, de se bootolási hang (HDD felpörgés), se egy villanás a kijelzőn, se egy kóbor csipogás, vagy a ventilátorok felpörgése nem következett be. Még ez a LED is csak úgy hajlandó világítani, ha előtte szórakozok a labortáp feszültségszabályzó gombjával, ráadásul legalább egy percet.

 

 

HDD amúgy van a gépben.

 

 

Ráadásul 20 gigás, amin bővel elfér az XP a programjaival.

 

 

A RAM a leírás szerint (már ha jól láttam) maximum 512 megabájt, ami ugyan
nem valami sok, de egy Excel tábla szerkesztgetéséhez azért már bőven elég.

 

 

Nem azért nem indul el, mert nincs benne a processzor.

 

 

Az viszont lehet hiba, hogy a középső elkó már durván felpúposodott.

 

 

Az akkucsatlakozón 3 volt körüli feszültségeket mértem. Ez azt jelenti, hogy
a laptopban jár valamelyik belső tápegység, hiszen kívülről 20 voltot kap.

 

 

   Ha rajta van a matrica, akkor el kell rajta futnia az XP-nek. Sajnos el sem indul, ami engem most annyira megakasztott, hogy úgy döntöttem, várok pár napot a laptop további boncolásával. Amúgy a gép csavarjai annyira épek, hogy azokon aztán tényleg nyoma sincs semmiféle erőltetésnek.
  
Ahogy belegondoltam, hogy nekiállok őket kitekerni, aztán keresni a paneleken valami olyan hibát, amit képes vagyok elhárítani (egy SMD elkó cseréje számomra már nem az), egyre valószerűtlenebbnek tűnt a laptop a sikeres felélesztése.
  
Mondjuk ha nem jön össze, akkor sem dőlök a kardomba, hiszen néhány héttel ezelőttig még azt sem tudtam, hogy van. Mármint ez és a múltkor már elpusztított fekete laptop.

 

 

Még felmerült bennem a lehetősége a fordított polaritásnak, csakhogy
biztosan így a jó, hiszen világít a tápkábel csatlakoztatását jelző LED.

 


 

   A 18 fokban az a meglepő, hogy ezt június 20-án, vagyis már erősen nyáron mértem, mire fel úgy gondoltam, hogy még az ég is azt szeretné, hogy nekiálljak felboncolni a laptopot. Már úgy értem, hogy nem tett keresztbe az időjárás a nyári rekkenő hőséggel.

 

 

   A páratartalom mondjuk rettenetesen magas (na ja, napok óta rendszeresen szakad az eső, pláne napjában többször is), de a 73 százalék a 19 fokban azért még kifejezetten jól viselhető.
  
A digitális páratartalom-mérőn amúgy nem ezt kell nézni, hanem a felső sort, ami ugye az óra. Tényszerűen már este van, nyolc óra is elmúlt, de én még mindig nem csináltam semmit.

 

 

A munkalap előtt ácsorogva komoly kétségeim támadtak.

 

 

Melyek ellenére végül mégiscsak sikerült magam elé citálnom a laptopot.
Természetesen hiába adtam neki tápot, esze ágában sem állt elindulnia!

 

 

   Az alsó borítólemezeket leszedve, a púpos elkóig újra eljutva, annak közepét a csavarok kitekeréséhez használt csavarhúzóval megbökve, az elkó háza azonnal beszakadt. Mivel olyan nincs, hogy én egy laptop alaplapjában bármit kicseréljek (mármint úgy, hogy azt  készülék túl is élje), ezért innentől kezdve úgy álltam hozzá a dologhoz, hogy ennek a hardvernek ezennel annyi.

 

 

Mire fel még csak meg sem próbáltam feljegyezni,
hogy melyik méretű csavart honnan tekertem ki.

 

 

   Amúgy mikor már azt hittem, hogy kész, annyi volt, nincs több kitekerhető csavar, újra és újra találtam belőlük még néhányat. Ezt a kettőt például a kiszerelt optikai lemezmeghajtó helyén.

 

 

Nagyon nehezen jutottam el odáig, hogy végre
kihajthattam a helyéről a billentyűzetet.

 

 

Ez itt már a tapipad alaplapról lehúzott kábele, ami alatt nem szúrtam
ki egy újabb csavart. (lásd balra lent azt a kissé sötétebb pacát)

 

 

Ez a matrica sem azért van itt, hogy díszelegjen,
hanem egy csavar feje bújik meg alatta.

 

 

Ezeket már mind kiszereltem.

 

 

Ennyi csavart kitekertem.

 

 

De még mindig van belőle! Mármint kitekeretlen csavarból,
ráadásul olyan helyeken, melyekhez hozzá sem férek!

 

 

Vagy észre sem veszem, mint a négyszögletes gumidugó alatt megbújó csavart.

 

 

A képen a laptop ezüstszínű háza és a zöld nyáklap között látszik három csavarfej,
illetve belőlük csak egy vékony szelet, minek okán azokat sem tudom kitekerni.

 

 

   Mármint egészen addig nem, míg csak le nem szedem a helyéről a kijelzőt, aminek már el is jutottam a kábeléig. Ha én azt onnan kihúzom, az oda soha többé nem lesz visszadugva! (állapította meg a szerző félhangosan, hangjában némi szomorúsággal)

 

 

   Ettől persze valahol mélyen azért reménykedtem benne, hogy mégis, ezért a kibontott alkatrészeket próbáltam a szobában úgy elrendezni, hogy egy esetleges összeszerelési igény esetén legyen esélyem visszatalálni velük a helyükre.

 

 

Miután sikerült a komplett kijelzőt leszerelnem,
végre hozzáférhetővé vált a három csavar.

 

 

   Melyek közül az egyik ennyire hosszú volt. Ebben az a gond, hogy ha az ember nem jegyzi meg, hogy ez hol volt, akkor később (mármint majd összerakáskor) máshová betekerve, az oda hosszra nem illő csavar simán kihozza a gépház műanyagából a menetes betétet. Ez amúgy ezzel a géppel sajnos már akkor is megtörténik, ha a helyére passzoló csavart tekerem vissza, mert elérett a műanyag, s mintha ez lenne a dolguk, úgy fordulnak ki a lyukakból a menetes betétek.

 

 

Itt annyira elakadtam, hogy ráment vagy 10 percem,
mire megtaláltam, hogy miért nem jutok tovább.

 

 

Kínomban már az átlátszó piktogramos kék lapocska alá is benéztem.

 

 

Na ez az a csavar, amit már említettem, és a tapipad
szalagkábele rejtett el kémlelő tekintetem elől.

 

 

Innen azért már könnyű lesz a továbbjutás, bíztam el magam rutinosan.

 

 

Mivel biztossá vált, hogy a laptopot nem fogom összeszerelni (mert nem is
tudnám), ezért ezt a processzor hűtésére szolgáló részt is szétszedtem.

 

 

Hiába vagy olyan szép, akkor is kidoblak, és már hoztam is
be az előszobából a szemétnek egy szép nagy zacskót.

 

 

Mint az látható, végre kijött a házból az alaplap.

 

 

Mint ahogy a két apró hangszórót, úgy a díszrácsaikat
is ki fogom a helyükről menteni.

 

 

Ez itt a tapipad és az electret mikrofon, amiket szintúgy kiszedek.

 

 

   Amennyiben az életem múlna rajta, akkor persze ha lassan is, de azért vissza tudnám rendezni a helyükre az összetevőket, de mivel nem múlik rajtuk semmi, ezért erre semmiféle esélyt sem látok. Pláne úgy, hogy attól, hogy szegény laptopot ennyire szétszedtem, attól a hiba azért ugye még megmaradt.

 

 

Erről a panelről le fogom lopni az apró SMD nyomógombokat.

 

 

Ez szerintem nem jó jel. (merengett el a szerző a Made in China feliraton)

 

 

Majd még azon melegében egyből meg is szívta, mert ezt a két lemezt csak
komoly nehézségek árán tudta lefeszegetni a tulajdonképpeni alaplapról.

 

 

Ami azért történt, mert míg az egyik oldalon ez a bigyó
ragasztotta oda a fényes lemezt az egyik IC-hez.

 

 

   Addig a másik oldalon a fekete ragasztós rész fogta össze a két lemezdarabot, miközben a szerzőben még csak fel sem merült, hogy ezek az alkatrészek azért nem jönnek szét, mert össze vannak ragasztva. Mármint asztali PC-ben ilyen idióta megoldás nincs, laptopot ugye meg csak nagyon ritkán szerelek.

 

 

Na innen kéne visszacsinálnom a laptopot egy újra egységes egésszé.

 

 

Természetesen csak azt követően, hogy ezeket a púpos elkókat kicserélem.

 

 

Valamint ezt a két másikat is, melyek már kifolyni is nekiálltak.

 

 

   Bekereteztem pirossal azokat a lábakat (ezek természetesen mind a beteg elkókhoz tartoznak), melyeket olymódon kellene a panelből kiforrasztanom, hogy közben nem sérülnek, értsd nem esnek ki a helyükről a környező apróbb SMD alkatrészek. Nem állítanám, hogy boldogsággal tölt el, mikor látom, érzem, hogy mennyire esélytelen vagyok...

 

 

Ez itt az alaplapba forrasztott processzor.

 

 

Míg balra a modemet látjuk, addig jobbra a 256 megabájtnyi memóriát. Bár ezek
újrahasznosításának esélye erősen konvergál a nullához, attól még eltettem őket.

 

 

   Újra adtam tápot az alaplapnak. Bár első blikkre képtelen jelezni, hogy van benne élet (amúgy persze nincs), hiszen mind a hangszórókat, mind az összes kijelzőt leszedtem róla, de attól én még látom a tápegység ampermérőjén, hogy ugyanúgy 30 milliampert fogyaszt, mint mikor még rajta volt az összes sallang.
  
Ha most megtenném, hogy rápárhuzamosítok néhány elkót a betegekre, majd visszanyomnám a helyére legalább azt a segédpanelt, amin a power gomb van, akkor megpróbálhatnám bekapcsolni. Persze semmi ilyesmi nem történt, pedig ez amúgy egy értelmes kísérlet lett volna. No de hol szoktam én olyasmit elkövetni...

 

 

Innen üzenem a kínai pajtásoknak, hogy a jó édes anyukájuk a másfél wattos!

 

 

Nem megmondtam, hogy szét foglak szedni?
(kérdezett rá a szerző az apró ventilátorra)

 

 

   Bár volt egy olyan lehetőség is, hogy már késő este lévén félbehagyom, de végül nem mertem a dolgot másnapra halasztani. Vagyis előkaptam a pákát és nekiestem a kimentendő alkatrészeknek.

 

 

   Ez a merevlemez hiába kicsi, de amúgy elég nagy egy XP-nek, ha egyszer ATA, vagyis már nincs mire rádugni. Az Amigába mondjuk még passzolna, csak az nem tudom, hogy mit kezdene egy 20 gigás HDD-vel, hiszen mikor az a gép készült, akkor ekkora vincseszter még nem is létezett! No meg amúgy sincs 2,5 / 2,5-ös IDE kábelem, pedig már nagyon régóta lesem a piacot, hátha belefutok egy kósza példányba. Mondjuk egyszer már gyártottam egyet, de az 3,5 / 2,5-ös átalakító volt, amihez csak egy darab 2,5-ös csatlakozót kellett házilag elkészítenem.

 

 

   Míg a balra látható miniatűr motor marad (amin ráadásul még egy optikai jeladó is van), addig a jobbra látható társa (ami persze már csak egy fél motor) a kukába kerül. Ezek ketten amúgy az optikai lemezmeghajtóból kerültek elő.

 

 

Bár a kijelző ép, de mivel nincs mihez csatlakoztatnom, és még csak ötletem sincs
rá, hogy mi okom volna feltámasztanom, így ezt a részegységet is szétszedem.

 

 

Ezen a panelem egyetlen általam újrahasznosítható alkatrészt sem találtam.

 

 

A fénycsövet, egy fényes lemezt, meg persze a hangszórókat kitettem
az előszobába, ahonnan már csak holnap fognak a pincébe lekerülni.

 

 

   Ez a panel az LCD kijelző háttérvilágítását, vagyis a fénycsövet maghajtó transzverter, ami hiába kicsi, kompakt, mégis a kukába került, de csak mert nem hittem benne, hogy képes lennék beüzemelni.

 

 

Most jön az, hogy leszedek a panelekről amit csak tudok, a többi meg kuka.
Hogy mégis mi értelme van levenni néhány használt bigyót?

 

 

   Például ezekből a hall elemekből mágneses térérzékelőt lehet barkácsolni. Erre amúgy van tervem, csak sajnos már nem élek addig (kéne hozzá még vagy 30 év), hogy nekiálljak kivitelezni.

 

 

   Jó darabig néztem a csavarhúzóra szorult apró fekete bigyót, mire rájöttem, hogy az egy az alaplapról lementett 3,5 jack aljzat, mire fel a fiam másnap rá is kérdezett (mármint a már kissé hiányos alaplapot forgatva), hogy azon mégis miért nem lát audió csatlakozót.

 

 

   Íme a minap újrakárpitozott szék, amin mostanában úgy szoktam ülni (már ha épp szétszedek valamit), hogy nincs rajta semmi (csak persze én), míg írás közben alattam egy rücskös ülőpárna van, a hátam mögött pedig egy tábla memóriahabos szivacs. Na ezen szivacs mögött maradt ott a monitor kijelzőjének kerete, aminek (természetesen a szivacson keresztül) nekitámaszkodva, az egy akkorát reccsent, hogy komolyan felmerült bennem, hogy a hátam törött ketté. No de szerencsére nem, így jövő héten is várható vagyok valami értelmetlen rombolással...

Utóirat:
Aki úgy érzi, hogy fel van iratkozva a hírlevélre, de nem kapja, az nézze meg a
Gmail (esetleg Freemail) fiókját webfelület alól. Ott leszek a spam mappában.