Vizsgálótelefon
(posta gyártmány)

   Gondoltam begyűjtök néhány apró dolgot a 2020-as lomtalanításkor is, mely tárgyakról írt szétszedtem cikkekkel aztán feltölthetem a farigcsálós cikkek között kihagyott hézagokat. Ennek persze az lett a vége, hogy a tőlem megszokott módon, már megint túllőttem a célon. Amiket a képen látunk, azok a tárgyak amúgy csak majdnem származnak a lomtalanításból, mert ezeket még azelőtt kaptam meg. Mármint közvetlenül a kidobásuk előtt.

 

 

   Amúgy ezt a két törölközőt is. Míg az egyikben egy AKAI kazettás deck jött haza, addig a másikban egy Videoton receiver. Ugyan kidobhattam volna őket (mert ugye egy pincébe mégis minek valaki használt törölközője), csakhogy mivel épp vitrinüvegekre (is) vadászok a Réka szekrénysorhoz, viszem őket magammal, hogy ha találok, akkor legyen őket mibe becsomagolnom. Mármint azért, hogy ha már egyszer megtaláltam őket, akkor ugyan éljék már túl a biciklin történő szállítás viszontagságait.

 

 

   Amúgy találtam is üveget, és ha már amúgy is lejöttem a pincébe, akkor kerestem a zsanérjaihoz (kivetőpánt) két talpat, mert az nem volt melléjük odakészítve a szemétkupacba.

 

 

Míg a fagyis dobozban zsanérok és bútorfülek vannak, addig a kék doboz
a nyomógombokkal és a kézibeszélővel a mai boncolásom tárgya lesz.

 

 

   Hiába küldtem nyugdíjba a CD és DVD lemezeimet, ez a tároló annyira megtetszett, hogy képtelen voltam neki ellenállni. Bár a megtalálásakor üresnek tűnt, azonban az első fakkjában találtam egy lemezt, mégpedig mentés felirattal. Hogy megnézzem, mégis mi van a lemezen, szerintem öt év sem fog hozzá kelleni.

 

 

   Míg balra egy állítható vízsugarú tust látunk, addig jobbra egy fúrógéppel meghajtható szivattyút. Ezeket odakészítettem a bejárat közelébe, mondván ha legközelebb lejövök, akkor csak be kelljen őket cserélnem arra a tárgyra, amit épp lehoztam, mert már átesett a szétszedésen.

 

 

Amit ezen a képen látunk, csak nem nagyon, az is egy szétszedés.
Illetve a rezgőcsiszolót most már csak össze kellene szerelnem.

 

 

Épp a minap dünnyögtem magamban, hogy mostanában mintha nem jött volna
semmi a postaládámba. Erre fel tessék, ma mindjárt öt levelem is érkezett.

 

 

Mint az már csak ebből a képből is sejthető, lesz a szétszedtemben
LCD kijelzős számológépes karóra, valamint okostelefon is.

 

 

   Ebben a dobozban nemcsak az az érdekes, hogy ez azért tényleg egy kis szériás ritkaság, hanem az is, hogy bár ezt én adtam egy kiváló barátomnak, azonban erről az esetről semmiféle emlékem sincs.
  
Gondolom az lehetett, hogy kellett valamire egy lapos doboz, én meg kivettem egyet a céges lomos szekrényből, ami ránézésre megfelelt a mára már mindkettőnk által elfeledett feladatra.

 

 

A kézibeszélőt - mivel olyat már láttunk a 67-es és a 76-os
készülék boncolásakor - ma nem fogom felaprítani.

 

 

A kézibeszélő és a doboz közötti bontható kapcsolatot egy tuchel dugó biztosítja.

 

 

Bár valószínűleg telefon funkciója volt, a doboz
formája egyáltalán nem emlékeztet telefonra.

 

 

Nemcsak a kézibeszélő, de a vonal csatlakozója is tuchel.

 

 

Ez a doboz nagyon is újrahasznosíthatónak tűnik.

 

 

Ha jól látom a betűket, akkor a doboz aljába az lett belekarcolva, hogy Szug Li,
ami, bár nagyon úgy hangzik, de valószínűleg nem kínai felhasználóra utal.

 

 

   Gondoltam csak lesz benne valami érdekes, de nagyon úgy néz ki, hogy semmi. Ez tulajdonképpen egy kutyaközönséges CB76-os készülék, csengő nélkül, tárcsa helyett nyomógombos hívóművel, valamiért masszív fémdobozba szerelve.

 

 

   A készülék 1983 január 24-én készült a Miskolci Postaigazgatóság Távközlési Üzemének Javítóműhelyében. Míg gyári száma nincs, addig a MEO egy K. K. monogramú kolléga feladata volt.

 

 

Ez a celluxszal szigetelt elektromos kötés mondjuk nem néz ki valami jól.

 

 

   A nyomógombos hívómű a doboz tetejébe lett beszerelve. Ilyet amúgy valaha nagyon nehéz volt szerezni, mert kezdetben csak a frekventáltabb helyeken elhelyezett utcai telefonokban volt. Amennyiben valaki szeretett volna egy nyomógombos telefont (mármint a kollégáim közül, saját vagy értékesítési célra), akkor először el kellett valamit boltolnia a NYITÜ-nél dolgozó kollégával egy nyomógombos hívóműre, amit aztán már csak bele kellett szerelnie egy ki tudja honnan beszerzett, a leltárból nem hiányzó CB76-os készülékbe. A NYITÜ egy betűszó, ami valaha a Nyilvános Távbeszélő Üzem rövidítése volt.
  
Nekünk nyomógombos hívómű, illetve NYITÜ szempontjából mondhatni szerencsés helyzetünk volt, mert míg a Rigó és a József utca egyik sarkán a József Távbeszélő Üzem volt, addig a másikon a NYITÜ. Vagyis nem kellett messzire mennünk, illetve volt lehetőségünk kitől beszerezni a sokak által valamiért annyira áhított nyomógombos hívóművet.

 

 

   Míg a csengő helyére egy glimmlámpa lett bekötve, addig az automata kapcsolója egy Isostat típussal lett helyettesítve. Utóbbin egyértelműen látszik, hogy egy nagyobb, valaha többelemes kapcsolóból lett levágva.
  
További érdekesség, hogy a kapcsolót tartó két apró konzol a dobozhoz pusztán Epokitt ragasztóval lett rögzítve. Az Epokitt egy kétkomponenses műgyanta alapú ragasztó, aminek meglepő tapadási képességei vannak. Nálunk például ez tartja a tűzifás szekrény zsanérjait, ráadásul már több mint 50 éve, csak úgy egyszerűen összeragasztva a vas a fával, és még mindig nem engedett el!

 

 

   Mivel az üzemben épp nem volt megfelelő méretű alátét, de persze az is lehet, hogy a szükséges hosszúságú csavar hiányzott, ezért a probléma egy 4-es anyával lett áthidalva. Mint ahogy az a csavarfejen nem, az anyán azonban látható piros festékből sejthető, az anya újrahasznosított.

 

 

   Már többször is úgy voltam vele, hogy most aztán már tényleg semmi szükség erre a telefonos tematikájú fiókra, mármint idefent a lakásban, vagyis végre ezeket a kacatokat is levihetem a pincébe, csak ugye mégsem, mert mikor már azt hiszem, hogy nem, akkor mindig újra kell közülük valami.

 

 

Mivel így volt a legegyszerűbb, a készülékzsinór végére dugott RJ11-es
aljzattól egy pár műszerzsinórral vittem át a vonalat a készülékbe.

 

 

Hibátlanul működik. Mármint lehet vele telefonálni.

 

 

Ha csak nagyon halványan is, de a hívásjelző glimmlámpa is működik.

 

 

Ebben még nem NDK elektronikus, hanem magyar szénmikrofon van.

 

 

   Miután a telefont kitettem az előszobába, s épp nagyban azt vártam, hogy felforrjon végre a nokedli főzővize, azon merengtem, hogy egy ilyen készüléket mégis miféle igény hívhatott életre. Már úgy értem, hogy szegénykém formája annyira lehetetlen, nincs akasztója, nincsenek gumilábai, hogy így hirtelen (és még sokadik nekifutásra sem) el nem tudom képzelni, hogy ez a doboz formailag mégis miért volt jobb, mint mondjuk egy kutyaközönséges tárcsás beszélő, vagy akár egy komplett készülék. Amennyiben erre a kérdésre valaki tudja a választ, ugyan árulja már el, hogy ez az apró műszaki csoda mégis mivégre készült, illetve hol s miért volt használatban.

Utóirat:
Aki úgy érzi, hogy fel van iratkozva a hírlevélre, de nem kapja, az nézze meg a
Gmail (esetleg Freemail) fiókját webfelület alól. Ott leszek a spam mappában.