Háromfázisú kapcsoló
(egyáramkörös)

   Bár alapvetően a gyújtótrafókért jöttem, de attól még "egyszer úgyis rend lesz" felkiáltással magammal ragadtam a polcról a hatalmas fekete kapcsolót is. Itt aztán újra elmerengtem azon a kedvenc, amúgy persze sehová sem vezető kérdésemen, hogy egyrészt van-e bármi eredménye a már hosszú évek óta futó, a polcok szélét célzó lerablási akcióimnak, másrészt ha van, akkor mégis mikorra fognak ezek az apróságok annyira elfogyni, hogy komoly felderítő akciót kelljen indítanom, ha találni karok valami szétszednivalót.

 

 

   Miután rájöttem, hogy a gyújtótrafók kellenek a szovjet elektronikus gyújtás bemutatásához, vagyis nem szedhetem őket szét, legfeljebb csak az akció után, begyűrtem a zsebembe az egész miskulanciát.

 

 

   Mikor az alanyokat a pultra kipakoltam, akkor még szentül meg voltam róla győződve, hogy egy percen belül bent lesznek az asztalomon, de aztán kiderült, hogy vissza kell mennem a pincébe néhány odalent felejtett dologért.

 

 

   Ettől persze még eljutottak a dolgok az asztalomig, de addigra már rég elment tőlük a kedvem. Mármint azért ment el, mert miután visszaszaladtam a pincébe a fényképezőgépben felejtett memóriakártyáért, egy füst alatt nekiálltam utánajárni annak az apró anomáliának is, hogy az egyik szétszedésre váró videomagnót valami okból több néven is emlegetem. Ha meg már ott voltam, akkor nekiálltam tologatni a lomokat, aminek persze semmi eredménye sem lett. Már ha csak azt nem számítjuk eredménynek, hogy aznapra elment a kedvem a szétszedéstől...

 

 

   Márpedig még ma szét kell szednem valamit, mert megígértem magamnak, hogy legalább addig felfüggesztem a lazsálást, míg csak el nem fogynak az apróságok erről az eltehető munkalapról. Mondjuk ha méltóztatnék nem idehordani mindent, akkor talán nem itt tartanék. Ellenben ha nem hordanék ide mindent, akkor nem lenne miből választanom, és akkor még itt sem tartanék! Nehéz ügy ez kérem...

 

 

   Végül az tette be a kaput, hogy az olvasó nem vette be azt a kártyát, ami a fenti gépben volt, így hiába fotóztam volna körbe a kapcsolót, ha egyszer nem tudtam volna leszedni a kártyáról a képeket, ekkor ugyanis még nem tudtam, hogy a kártyával van-e a baj, vagy csak az olvasóval. Mivel a másik, vagyis a pincei fényképezőgép kártyáját olvasta, volt rá esély, hogy a kártyával van valami baj.

 


 

   Mikor már majdnem ott tartottam, hogy kész, ennyi volt, végre az összes 2020-ban megjelenő cikket átolvastam, szóval már valahol az utolsó előtti pillanatban olyan elementáris kényszert éreztem, hogy valami egészen mással foglalkozzak, hogy azonnal félretettem a listát, majd betoltam a helyére a billentyűzetet.

 

 

   Hogy mégis honnan van ez a csinos kis (amúgy inkább nagy) kapcsolóm? Vagy taxis Laci adta, vagy lomtalanításkor találtam, esetleg úgy vettem a polcot (amin az előbb találtam), hogy már a boltban is eleve ott volt rajta ez a kapcsoló.

 

 

Ez nemcsak úgy néz ki, de ez tényleg vadonat új. Legfeljebb
csak az a néhány karc van rajta, ami nálam keletkezett.

 

 

Bár ránézésre négy, de amúgy persze csak két állása van. Mármint a kapcsoló
gombjának négy pozíciója ellenére, csak egy ki és egy bekapcsolt állapota.

 

 

   Felszerelni úgy kell, hogy a belsejét odafogatjuk a falra, két csavarral (lásd szélről a csavarok helyeit), a fedelet pedig csak a kapcsoló gombja tartja, azt meg szemből egy újabb csavar.

 

 

A kapcsoló típusa K-201/3 b

 

 

Mint azt már említettem volt, a kapcsoló szétszedését
a gomb levételével kell kezdeni.

 

 

   Ennek a rugózó alkatrésznek szerintem vagy semmi szerepe sincs, vagy nem a megfelelő gomb van a kapcsolón. Már úgy értem, hogy ez itt csak úgy egyszerűen van, de nem ér hozzá semmihez. Elméletem szerint ennek feszülnie kéne (de nem teszi) a gomb és a kapcsoló háza között, és akkor a házat nyomná hozzá a falhoz a gombhoz képest.

 

 

Technikai szemmel nézve ez egy kifejezetten csinos felépítmény.

 

 

Ilyen rugós feszítőből például mindjárt kettő is van rajta.

 

 

Ilyen csavaros csatlakozóból pedig egyenesen hat!

 

 

Mármint úgy hat, hogy míg az egyik hármon bemegy
a három fázis, addig a másik hármon kijön.

 

 

Teljesen egyértelmű, hogy a szétszedését itt kell elkezdeni. Na jó, kelleni nem
kell, csak mivel másra nem (mármint nem kell másra), ezért szétszedem.

 

 

Mikor majd szerelem össze (már ha ez bekövetkezik), figyelnem kell rá, hogy
a zárófedél kitüremkedése (ami most épp nem látszik) befelé álljon.

 

 

Merthogy az támasztja meg a kép közepén látható
szögletességet, ami amúgy az arretálást biztosítja.

 

 

Amennyiben valami okból nem sikerülne összeraknom, akkor a szöveg
megírásakor nem fogom megemlíteni, hogy ez tervbe volt véve.

 

 

Hogy az alkatrészek között ne legyen keveredés, a szétszedés
sorrendjében már eleve külön csoportokba rendeztem őket.

 

 

A kapcsoló így mutat szakadást.

 

 

Így pedig rövidzárat. Vagyis mindig az egymással
szemközti érintkezőket kapcsolja össze, vagy szét.

 

 

   Mégpedig három ilyen, a tartórudakról egyenként lehúzható kapcsolótárcsa segítségével. Ez a kapcsoló - hiába van rajta arretáló szerkezet - nem tumbler rendszerű, mert a gomb és a kapcsolást végző érintkezők között fix a kapcsolat. Vagyis ebben a fajta kapcsolóban nincs az ív megszakadását elősegítő gyorsítás.

 

 

   Bár megtehettem volna, de a többi kapcsolóelemet nem húztam le róla (csak egy kicsit szét), mert azok teljesen megegyeznek a már megmutatottal. A három tárcsa között mindössze annyi a különbség, hogy eltolt pozícióban vannak rajtuk az egyes érintkezők, hogy fizikailag távol kerüljenek egymástól.

 

 

   A kapcsolást végző érintkezők be vannak duplázva. Vagyis a tárcsákon található kapcsolókontaktusok egyszerre mozognak és zárják rövidre, vagy szakítják meg az áramkört a jobbra és balra fent látható csatlakozók között.

 

 

Ezt az alkatrészt azért nem szedem szét, mert már eleve minden részlete kívül van.

 

 

Eddig jó vagyok, bízta el magát a szerző rutinosan.

 

 

Majd azzal a lendülettel egyből fordítva tette vissza a helyére zárólapot (lásd
a belőle kifelé álló csőrt), s persze a rugókat sem utólag kell beépíteni.

 

 

Mármint azért nem, mert a balra látható hézag kicsi hozzá, hogy
a rugó ráakasztható legyen a tengelyvastagító csődarabra.

 

 

Így viszont már sikerült összeraknom, mert a görgő betétele,
s persze a rugó beakasztása már tényleg gyerekjáték.

 

 

Mindhárom érintkezőpárost teszteltem, de minden igyekezetem
hiábavaló volt, a kapcsolót ugyanis nem sikerült elrontanom.

 

 

A fedélben belülről van két zsákfurat.

 

 

   Melyekbe a kapcsoló mechanizmusát összetartó csavarok végei illeszkednek. Mármint ezeket egyszerűen csak egymásra kell tenni, s majd a tengelyvégre csavarozott gomb gondoskodik róla, hogy összetartsa a konstrukciót.

 

 

A háromféle kitörési lehetőség a különböző átmérőjű kábelek miatt van.

 

 

   Az előszobában az apró pult pedig azért, hogy arra tegyem a jövő és a menő dolgokat. Szerintem most az lesz, hogy ezeket leviszem, majd felhozom helyettük azt a kábelvégen fityegő dimmert, ami a minap jutott eszembe. Már úgy értem az, hogy egyáltalán van. Hogy a dimmer egy apróság, miközben a pincében valósággal tobzódok a nagydarab lomokban? Nos igen, ez bizony így van, csak azokhoz most, s valamiért már nagyon régóta nincs kedvem...

Utóirat:
Aki úgy érzi, hogy fel van iratkozva a hírlevélre, de nem kapja, az nézze meg a
Gmail (esetleg Freemail) fiókját webfelület alól. Ott leszek a spam mappában.