Unitra R206 rádió
(nagyon barna)

   Íme a pincében a minap előkészített választék. Bár a Compaq PC és az AKAI deck is jó választás lett volna, a Videoton receiverről már nem is beszélve, mert ugye abból kettő is van, én valamiért mégis a kicsi barna asztali rádiót hoztam el.

 

 

   Első nap - mint az már annyiszor megesett - csak idáig jutottam vele, bár az volt betervezve, hogy a maradék dupla hézagokat - mint idei terv - feltöltendő, azonnal nekiesek legalább a körbefényképezésének.

 

 

   Mármint a zsinórban készült farigcsálós cikkek között kihagyott hézagok közül szerettem volna felszámolni végre azokat, ahol egymás után még mindig két hiány látható. Mivel már csak öt ilyen rés van, az eredményeim mondhatni reményt keltőek. Mikor ezzel a feladattal végeztem, akkor nekiállok az immáron csak egysoros hézagok felszámolásának, ami mondjuk már csak azért is nehezebb dió lesz, mert azokból az adott pillanatban még több mint 50 volt.

 

 

   Ez a rádió számomra azért fura, mert tisztára olyan, mintha a gyártó valamiért túlzásba vitte volna a barna színt. Ez amúgy éppen így is van, hiszen az iterneten az Unitra R-206 típusra rákeresve, ott is egyszínű rádiók láthatók. Mondjuk nem mind barna, mert volt belőle fekete és fehér előlapú változat is.

 


 

   Szegény készülék doboza olyan koszos, hogy bár a kamera valamiért nem akarja látni, cserébe én nagyon is. Annyi eszem mondjuk lehetett volna, hogy mielőtt felhozom, legalább egy portörlő ronggyal összeeresztem.

 

 

Íme a készülék hátlapja, amin több érdekesség is látható.

 

 

A "sniezka" szót nekem a google hógolyózásnak fordította, ami
szerintem egy asztali rádiónak minimum nagyon hülye név.

 

 

Milyen ügyes, hogy a gyári számot az antennacsatlakozó paneljába olvasztották be.

 

 

   Amin tulajdonképpen meglepődtem, az a hátlapon látható magyar felirat. Mármint nekem egyáltalán nem dereng, hogy ezt a készüléket láttam volna a magyar boltokban, vagy a kapcsolási rajzát a könyvekben.

 

 

A hálózati kábel hűlt helye tisztára olyan, mint valami kis bejárati ajtó.

 

 

Ez a hátlapot rögzítő kötőelem pedig éppen
olyan, mint amilyen a régi rádiókon is volt.

 

 

Bár ezt nem különösebben forszíroztam, a fényképezőgépnek
idővel mégiscsak sikerült elkapnia a doboz porosságát.

 

 

Mivel ez már nem csöves rádió (mármint nem melegszik), így az alján már
nincs ott a szokásos hatalmas lyuk, az azt elfedő vastag lyukacsos papírral.

 

 

Azért milyen gagyi megoldás már egy gumilábat tűzőkapoccsal felrakni?
Mindeközben a láb alá szorult nejlon még a gyári csomagolás része.

 

 

   Mikor lengyel készülékbe kellett nyúlnom, mindig megköpködtem ezeket a hatlapfejű csavarokat. Mármint azért, mert a szokásos csőkulcsok igencsak hajlamosak a fejéről lefordulni.

 

 

Ez a készülék nemhogy hiánytalannak tűnik (kivéve mondjuk a levágott
hálózati kábelét), de még némi idegen anyag is akad benne.

 

 

Mármint az első ránézésre értelmezhetetlen fazonú csavar,
ami miatt nem lehetett végighajtani a skálán a mutatót.

 

 

A csavarhoz erősített vezeték formájából nem volt nehéz rájönni,
hogy valaki antennadugót reszelt egy amúgy 4-es csavarból.

 

 

   Miután a doboz alján látott csavarokat rendre kitekertem, a rádió azonban még mindig nagyon ragaszkodott a szép barna pozdorja dobozához, találtam négy a képen látható mechanikai elemet, melyek az előlapot fogják hozzá a dobozban körbefutó réshez. Ezek persze a csavarok meglazítása után könnyedén oldódnak, csak ugye ahhoz, hogy néhány fordulatnyit nyissak rajtuk, ahhoz kellene egy hosszúszárú csőkulcs.

 

 

No de nekem ne lenne a polcon?

 

 

   Hogy ez a készlet inkább háztartási kisgépekhez való, nem annyira rádióhoz, az mondjuk mindegy. Annyira persze nem, merthogy ennek a készletnek a csőkulcsai aztán tényleg hajlamosak rá, hogy a gömbölyített fejű lengyel csavarokról lazán leforduljanak.

 

 

   A konstrukció már csak azért is ügyesnek tekinthető, mert a dobozból kivéve még csak esze ágában sincs szétesnie. Cserébe tovább már nem bontható (mármint egyszerűen nem), mire fel azonnal feladtam az előlap elmosogatásáról szövögetett csalfa álmaimat.

 

 

A kapcsolók a keleti blokkban megszokott Isostat típusúak.

 

 

   Nem tudom milyen íze lehet a tekercsek rögzítésére használt méhviasznak, az azonban biztos, hogy valamelyik bogár nagyon szereti. Mármint az ott nemcsak por a méhviaszon, de egyben méhviasz hiány is a por alatt.

 

 

Miközben nekem a korábban megtekintett kapcsolási rajz alapján úgy
derengett, hogy a rádióban csak egy IC van, egyértelműen kettő.

 

 

Ami a rajzot nézegetve valószínűleg annak köszönhető, hogy míg a KF erősítő
IC-t szögletesként, addig a HF erősítő IC-t háromszögletűként ábrázolták.

 

 

A panel fóliás oldalán nem látszik piszkálás nyoma,
vagyis ez a rádió valószínűleg még érintetlen.

 

 

Az RFT felirat egy kissé ugyan meglepett, mert az ugye a német
gépeken volt szokás, de biztosan jelent valamit lengyelül is.

 

 

   Mikor első ránézésre azt hittem, hogy a 230-as vezetéket körbevitték a dobozon a potméterig, akkor egy kicsit fújoltam. Mikor rájöttem, hogy ez itt árnyékolt kábel, miközben a rádióban nincs is hálózati kapcsoló, akkor pedig pláne fújoltam! Mármint a hálózati trafó primer körét nem szakítja meg semmi, mire fel a rádió ha sokat nem is, de folyamatosan fogyaszt, ami minimum üldözendő jelenség. Pláne egy olyan készüléknél, aminek nincs standby állapota, vagyis az állandó fogyasztás szó szerint indokolhatatlan.

 

 

   Apró hiba, hogy a skálahúr úgy lett befűzve, hogy az egyik végállásában már a rugó is elkezd a forgókondenzátoron található dobra rátekeredni. Ezt persze valószínűleg orvosolni lehet azzal, hogy nem hagyom a skálahúrt egymásra futni.

 

 

Ha egyszer hosszan nem írnék, akkor ráfogtam a krokodilcsipeszekre.

 

 

 

   Hogy sem az URH, sem a rövidhullámú sávok nem működnek, az egy ennyire öreg, ki tudja mennyit, pláne hol hányódó készüléknél nem csoda, az azonban már komoly varázslat, hogy a rádió AGC fokozata az eredeti célkitűzéssel ellentétesen működik. Mármint úgy kellene neki hogy mikor nincs jel, akkor nagy az erősítés, mikor meg van, akkor visszavesz belőle, hogy a különböző térerejű adók egyforma hangerővel szóljanak. Erre fel ez a készülék éppen fordítva csinálja.

 

Míg a power gombon ragasztószalag maradványa látható, addig
a kisebbiken igen nagy valószínűséggel rengeteg ujjlenyomaté.

 

 

Ezeken az elkókon egyáltalán nem látszik púposodás, bár a jobb oldali példány alatt
valamire ráragadt a por. No nem mintha a próba alatt búgott volna a rádió...

 

 

   Holnap azzal nyitok, hogy leteszem a rádiót az asztalra, idehúzom magam mellé a porszívót, majd még egy porecsetet is segítségül hívok. Na most ha nem, akkor elkarikázok a bankba elintézni valami olyat, amit csak személyesen lehet.

 


 

Mint az már csak a porszívó látványából is sejthető, nem a bankba mentem.

 

 

   Hogy kedvem sem volt hozzá, az egy dolog, de még az eső is szakadt! Mondjuk lehet, hogy épp ezért kellett volna most, mert ugye ilyen szar időben valószínűleg nem sokan dugják ki az orrukat.

 

 

   Hogy még csak le se kelljen érte hajolnom, a porszívó csövét felfektettem a kissé kihúzott bal felső fiókra. Le sem tagadhatnám, hogy itt mennyire ki vannak találva a dolgok.

 

 

   Hogy a vizes szivacsos áttörlést - már csak a száradás miatt is - még valamikor tegnap este kellett volna megejtenem? Hát ja. Mármint hiába tudom, hogy mit, mikor hogyan kell csinálni, ha egyszer nem tartom magam az értelmes sorrendhez.
  
Miután az előlapról a maradék vizet letörölgettem, menten feltettem magamnak a kérdést, miszerint: Vajon lóg nekem a fürdőszoba ajtóra szerelt akasztóról olyan hálózati kábelem, ami csokiban végződik?

 

 

Hát hogy a p*csába ne lógna?

 

 

Egyszer óvatlanul fellógattam az akasztóra egy kábelt, s ezek azóta is olyan
lelkesen szaporodnak, hogy néha már alig fér melléjük a három fogas.

 

 

   Már annyi, csak úgy egyszerűen magától kizöldült biztosítékot láttam, hogy ez szerintem azért van, mert a forrasztáskor valószínűleg folyasztószert használtak. Márpedig az köztudomású, hogy a letvasszer nem áll meg. Mármint azért nem, mert sav van benne.

 

 

   Az URH keverő panelrészlete úgy néz ki, mintha tényleg nem piszkálta volna senki. Ezen azért lepődtem meg, mert néhány adót azért így is vett, ami persze egyértelműen a szokásos hamisvétel volt.

 

 

   Szinte oda sem figyelve rá, hogy mit csinálok, szóval miközben ez igazándiból nem is volt tervbe véve, bekapcsoltam a pákát, s miközben melegedett, rámértem az oszcillátor frekvenciájára. Mármint a frekvenciamérőmre dugott 1:1000-res előosztóval. Mivel az egyértelműen a keleti normának megfelelő frekvenciasávban járt (75 és 85 MHz között), már kaptam is ki a helyéről az oszcillátor tekercseit.

 

 

Amiket aztán menten ki is egyenesítettem, mondván feltekerem
őket egy az eredetinél nagyobb átmérőjű hengeres testre.

 

 

   Miután ezzel megvoltam, a képen balra középen látható modulátor tekercset is átfazoníroztam. Bár az áthangolás valamennyire sikerült, mivel ez nem volt cél, így nem álltam hozzá elég komolyan alapon, a kapcsolásból hiányzó trimmereket már nem pótoltam. Mármint jobbra és balra lent, a C80 és a C81 kondenzátorok olyan trimmerek lennének, melyeket a rádió eredetileg nem tartalmazott. Ez azért volt lehetséges (mármint a kihagyásuk), mert egyrészt a kondenzátorok értékét ki is lehet számítani (vagy egy a kapcsolásba illő trimmer értékét lemérni), másrészt a keleti URH sáv a nyugatival ellentétben nem 30, hanem csak 10 MHz széles. Vagyis a szűkebb sáv okán kevésbé kényes a hangolási pontatlanságokra.

 

 

   Miután a kapcsolási rajzot nézegetve rájöttem, hogy az egy szem trimmer az AGC áramkörhöz tartozik (vagy tán a KF erősítő IC munkapontját állítja), majd persze menten bele is tekertem, mindjárt megszűnt a fordított működés, megjött az állomások közötti zaj.

 

 

   Miután ráuntam az URH sáv tekercseinek tologatására, a trimmereket beépíteni, meg persze a woblert bevetni pedig már nem volt kedvem, hirtelen úgy döntöttem, hogy kész, ez a rádióbemutatás, ez ennyi volt. Egy a működést bemutató videót azért még megeresztettem.

 

 

 

   Ahhoz képest, hogy az URH sáv áthangolása nem annyira méretezés, mérés és számítás alapján készült, mint inkább pusztán hasra ütéses alapon, egészen jól sikerült. Mármint szép sorjában, elégséges térerővel jönnek rajta az adók.
  
Mindeközben az AM sávokon is helyreállt a helyzet. Bár ezt nem mutattam, de még a két rövidhullámú sáv is működik, bár az egyik csak félig, mert onnantól leáll a helyi oszcillátor. Ennek a hibának mondjuk már meg sem próbáltam utánanézni.

 

 

   Ahogy itt álltam a rádió felett, s épp nagyban azon lamentáltam, hogy rosszul látok-e (amúgy igen), egy füzetlap odarakásával ellenőriztem a ferritrúd ferdeségét. Jelentem rendben, az a rúd az kérem épp eléggé ferde.

 

 

   A hálózati kábel dugóját a konnektorból csak azt követően húztam ki, hogy a rádió hálózati kábelének csonkját a csokiból kikötöttem. Vagyis némi életveszély előidézéséhez még csak műszerzsinórokat sem kell dugnom a konnektorba.

 

 

   Miután a projektet lezártnak nyilvánítottam, ahhoz képest, hogy tulajdonképpen alig csináltam valamit, valami olyan eszement szaladgálásba kezdtem a szétrakott dolgokkal, hogy azon még magam is meglepődtem! Azon pedig pláne, hogy mikor egyre tágabb köröket leírva a lakásban mindenütt másutt is rengeteg olyan dolgot találtam, amit akár ma, de főképp még tegnap délután széjjelhagytam. Mikor már a fadarabos vödör is bekerült a tűzifás szekrénybe, annyira kiszaladt belőlem az erő, hogy már nem volt kedvem lemenni a pincébe a következő boncalanyért. Már ha azt tényleg onnan fogom előkeríteni...

Utóirat:
Aki úgy érzi, hogy fel van iratkozva a hírlevélre, de nem kapja, az nézze meg a
Gmail (esetleg Freemail) fiókját webfelület alól. Ott leszek a spam mappában.