"Mentőöv" az ORION SE-1025B erősítőknek

Ez az oldal valaha itt volt:
http://gilszkilabor.freeweb.hu/elektronika/se1025b/se1025b.html

de a freeweb ingyenessége után törlődött, ezért lementettem,
mert az új helyén olvashatatlan lett a karakterkészlete.
(elkérnem azért nem sikerült, mert nem találtam
a szerzőre semmiféle utalást)

 

Bizonyára jó néhány példány lelhető fel még a néhai ORION gyár mini torony erősítőjéből. Sajnos ezek egy része használhatatlanná vált egy típushiba végett. Egy esetleges végtranzisztor-pár zárlat miatt általában szenesre égett a nyomtatott áramkör, mert nem volt a végfok paneleknek tápfeszültség ági olvadó biztosítéka. Néha még a tápegységben is keletkezett dióda zárlat, majd átégés. Több ilyen készülékkel találkoztam és jellemző rájuk, hogy a második-harmadik meghibásodás után már szinte lehetetlen a javítás, mert annyira tönkremegy a végfokozat áramköri panelje. Használhatóvá tehetjük az erősítőt, ha készítünk hozzá új NYÁK-lemezt és ellátjuk a szükséges helyen biztosítékokkal.

A készülékben ugyan található egy-egy biztosíték a hangszórókimenettel sorban, de az csak a hangsugárzót védi meg az esetleges egyenfeszültségtől. Célszerűnek látszik inkább a +/- tápfeszültség vezetéket biztosítani (1.a ábra = eredeti elrendezés, 1.b ábra = módosított). Ekkor a hangsugárzó védelme továbbra is megmarad, mert ha egyenfeszültség kerül a kimenetre, a megfelelő biztosíték kiolvad. Ha pedig mindkét végtranzisztor egyszerre lesz zárlatos, végre nem fog elégni a fólia. Ráadásul még hatásosabb is az ilyen elrendezés, mert a táp ágakba fele akkora áramú biztosíték is elegendő, mint ami a kimenetre szükséges, adott esetben az biztosabban védi a hangszórót.



1. ábra

Szükség van tehát egy kis segédpanelre az erősítőben, ami tartja a négy db beépítendő biztosíték foglalatot. Az egyszerű rajzolat miatt a fóliaterv és a beültetés egy helyen, a 2. ábrán látható. A kis panelt két db távtartóval rögzítettem a készülék dobozának aljához, a bemenetválasztó kapcsolók műanyag rudacskái között. Erre a biztosítékos NYÁK-ra fusson be a tápegység +/- vezetéke, majd két-két szálon tovább a végfok panelekhez. A vezetékek a fólia oldal forrasztási pontjaihoz csatlakoznak, külön furatokat nem szükséges kialakítani.



2. ábra

A végerősítő (egyik oldal) kapcsolási vázlata a 3. ábrán tekinthető meg. Itt az eredeti pozíciószámozást tüntettem fel.



3. ábra

A felújításhoz két féle nyomtatott panelt is terveztem. Az egyik olyan rajzolatú, mint az eredeti (4. ábra a fólia, az 5. a beültetés), a másik pedig azonos mérettel, de eltérő elrendezéssel készült (6. ábra a fólia, a 7. a beültetés). Ez utóbbi panel kevesebb átkötést tartalmaz, mint a gyári és a szerelés is kényelmesebb rajta. Itt elhagytam az átalakítás után fölöslegessé vált kimeneti biztosítékot, a felszabadult hely pedig lehetőséget nyújtott néhány, eredetileg állítva szerelt ellenállás elfektetésére. A T309 és a T313 bázisához (miként a gyári megoldásban is) huzalátkötés vezet. Mindenki eldöntheti, hogy ragaszkodik-e az eredeti elrendezéshez vagy sem. Csak a módosított panel beültetési rajzán vannak feltüntetve az alkatrészek nevei, értékei (7. ábra), mert ha az eredeti panelt készítjük el, "puskázhatunk" a gyári NYÁK-ról.



4. ábra



5. ábra



6. ábra



7. ábra

folia1.png (A biztosíték-panel fólia oldala, mérete: 20,5 mm x 25,5 mm.)
folia2.png (Az eredeti nyomtatott áramkör fólia oldala, mérete: 58,5 mm x 71 mm.)
folia3.png (A módosított nyomtatott áramkör fólia oldala, mérete: 58,5 mm x 71 mm.)